A televzis erszak s a gyerekek
A nzettsg utni hajszban kereskedelmi televziink egyre korbbi idpontokra csempszik az erszakot leplezetlen, olykor sokkol formban bemutat kpeket. Nehz elkpzelni, hogy a kedves illetkesek nincsenek tudatban annak, hogy a kpernys erszak - legyen az akr hrad vagy rajzfilm - bizonythatan nagy hatssal van a kisgyerekek s tindzserek gondolkodsra. Ha tudjk, mlysgesen szgyelljk magukat, ha nem, azonnal olvassk el ezt a kis rst a tnyekrl. s azutn szgyelljk magukat.
Hrom az alapigazsg A televzizs blcsjben, az Egyeslt llamokban mr a kezdetektl fogva aggodalmak ksrtk az j mdium gyermekekre gyakorolt hatst. Fltettk a gyerekek idejt, szemeit, iskolai teljestmnyt, fenntartsok voltak a nkrl s a kisebbsgekrl kzvettett vilg krl, de a legproblematikusabbnak s legvitatottabbnak mind kzl az erszak bizonyult. Az tvenes vektl kezdve a legmagasabb szint (rtsd: kongresszusi) figyelem irnyul r. A tmban tbb ezer tanulmny ltott napvilgot, s ha tudsunk folyamatosan vltozott is a krdsrl, nhny alapigazsg, ha gy tetszik tny, mr kirajzoldott. Pszicholgiai ksrletek bizonytjk, hogy a gyerekre hrom jelents hatssal van a kpernys erszak ltvnya.
- Agresszvabban viselkedhetnek a krnyezetk fel
- Kevsb rzkenyek msok szenvedsei vagy fjdalmaira
- Flelmetesebbnek rzik az ket krlvev vilgot
Az agresszivitsrl A kutatk szerint direkt hats mutathat ki a nagymennyisg erszak televzis nzse s maga az erszak kztt. Az ilyen gyerekek (s felnttek!) agresszvabbakk vlhatnak s/vagy elnyben rszesthetik az agresszivitst, mint a konfliktusmegolds lehetsges eszkzt. Taln a leghresebb ksrlet az 1972-ben vgzett gynevezett Stein & Friedrich ksrlet. A Pennsylvania Egyetemen szz iskols kor eltti gyermeket osztottak kisebb csoportokba, s velk egy hnapig klnbz msorokat nzettek. Az a csoport, amely agresszv rajzfilmeket nzett (Batman, Superman) egy id utn fizikailag aktvabbnak bizonyult az osztlyban s a jtsztren, tagjai tbbek veszekedtek, verekedtek egymssal, tbb jtkot tettek tnkre s tptek ki egyms kezbl. Legalbb ennyire figyelemremlt, hogy azok a gyerekek, akik pozitv zenet msorokat nztek, figyelmesebb, egyttmkdbb vltak, hajlamosabbak voltak megosztani jtkaikat a tbbiekkel.
A televzis erszak rvid tv hatsa mellett kutattk a tarts hatsokat is. Leonard Eron 1963-ban kezdte ksrlett, amelyet tbb vtizeden keresztl folytatott. A kivlasztott gyerekeket elszr 8 ves korukban vette grcs al, s tallt kapcsolatot az agresszi s az ltaluk nzett televzi msorok kztt. Egy vtized mlva ismt megvizsglta a kivlasztottakat, s ismt ilyen sszefggseket tallt, de ennl fontosabb, hogy a 8 ves korban nzett erszak nagyobb hatssal volt a 10 vvel ksbbi viselkedsre, mint a 18 ves korban nzett. Aztn 30 ves korukban mg egyszer elvette a csoportot, s ismt kapcsolatokat ltott a korai gyerekkorban ltott televzis erszak s a ksbbi letartztatsok, erszakos cselekedetek, gyilkossgok kztt. Ez utbbi ksrlet nem mentes ellentmondsoktl, de elg bizonytkot szolgltat az erszakos televzis msorok ksbbi agresszit kivlt hatsrl.
Agresszivitssal szembeni rzketlensg A nagy mennyisg televzis erszakot nz gyerekek hajlamosak, hogy kevsb legyenek rzkenyek az ket krlvev vilggal szemben, kevsb rzkenyek a fjdalomra s szenvedsre, s jobban tolerljk a trsadalom egyre emelked agresszivitsi szintjt.Egy 1980-as vekben publiklt amerikai felmrs szerint az ilyen gyerekeket csak kevsb izgatja fel a valsgos erszak, s nagyobb a valsznsge annak is, hogy kevsb ltjk rossznak azt. Szmos ksrlet szmol be arrl, hogy a kpernys erszakhoz szokott gyerekek egyltaln nem, vagy csak ksssel mennek msok segtsgre, s kevsb avatkoznak be, ha ms gyereket ltnak verekedni.
Flelmetesebb vilgban lnek Amg az erszakos tvmsorok fentebb emltett kt negatv hatsa jrszt kiszmthat volt, a harmadik aspektus, ha nem is meglep, de mindenkppen rdekes. Egy George Gerbner nev amerikai azt kutatta, milyen kapcsolat ltezik a televzis erszak s az ezeket nzk vilgrl alkotott kpe kztt. Olyan krdseket tettek fel embereknek, hogy szerintk mennyi a valsznsge, hogy bncselekmny ldozatai lesznek, vgig mernek-e menni egy stt utcn, szereltetek-e mostanban fel j zrat az ajtra stb. Azt talltk, hogy a televzi eltt jelents idt eltlt nzk sokkalta nagyobb szmban flnek a vilgtl, sokkal jobban hajlamosak a kockzatok tlbecslsre, mint a televzit alig vagy csak keveset nzk. Ami mg rdekesebb teszi a tanulmnyt, az az, hogy ez az ltalnos flelemrzet a tvn kvl fggetlen mindentl, iskolzottsgtl, jvedelmi szinttl, nemtl. A televzi hatalmt mi sem mutatja jobban.
A szlk felelssge Mivel a szablyozsrt felels politikusok s a kereskedelmi televzik illetkesei homokba dugjk a fejket a problma ell, a szl felelssge ktszeres ez gyben. A tanulmnyok egybknt nemcsak a televzis erszak gyerekekre gyakorolt negatv hatst emelik ki, hanem azt is, hogy a szlk kezben meglehetsen nagy hatalom van, hogy mrskeljk a kros befolyst. Ennek tbb mdszere is lehet:
- A legegyszerbb az, hogyha kevesebb tvt engednek nzetni a gyerekkel, ezzel valsznleg automatikusan cskken a kpernyn ltott erszak mennyisge.
- J megnzni legalbb egy adst abbl a msorbl, amit a gyerek nz. gy nemcsak leellenrizhetjk, mit nz, hanem ksbb el is tudunk beszlgetni a msorrl.
- Ha egytt ltunk egy erszakos jelenetet, beszlgessnk el rla, normlis reakci-e az erszak az adott helyzetben, milyen ms megoldsok lennnek stb.
- Drasztikus, de hatsos: Tiltsuk meg a gyereknek, hogy erszakot brzol msorokat!
|